Peninsula Iberică a fost paralizată de o pană masivă de curent, iar printre cei afectați se află și luptătorul Yamato Zaharia, aflat în vacanță alături de apropiați. Imaginile postate de sportiv de la fața locului arată haosul total dintr-un aeroport afectat.
articolul continua dupa recomandari
Spania și Portugalia au fost lovite de o pană uriașă de curent electric, cu Madrid și Lisabona printre cele mai afectate orașe. Aeroporturi, semafoare, metrou – toate au fost paralizate, iar în mijlocul acestui haos s-a aflat și Yamato Zaharia. Sportivul a postat pe Instagram imagini cu zeci de oameni forțați să plece pe jos dintr-un aeroport blocat complet. „Zici că vine apocalipsa!”, a comentat el, vizibil șocat.
Zaharia a surprins și momentele în care, fără semnal și fără curent, a fost nevoit să aștepte în mașină până să poată ajunge la destinație. „Nici benzinăriile nu mai merg, nici avioane, nici nimic. Totul e blocat”, a povestit sportivul. În Franța, au fost raportate și alte zone afectate de blackout, dar cauza exactă a avariei nu a fost confirmată oficial.
Autoritățile iberice investighează mai multe piste, de la un posibil atac cibernetic până la o avarie cauzată de un „fenomen atmosferic rar”. Compania Red Electrica a transmis că procesul de realimentare a rețelei de curent a început treptat în nordul și sudul peninsulei, dar reluarea completă a activităților ar putea dura câteva zile.
⏩ Vezi toate emisiunile Antena Stars, online, pe AntenaPlay >>>
https://antenaplay.ro/live/antena-stars