Ce a determinat-o pe Dana Săvuică să slăbească: „Analizele nu au ieșit grozave”

 
+2 click pentru
galerie

În ultimele luni, aparițiile Dana Săvuică au atras imediat atenția. Vedeta afișează o siluetă vizibil schimbată, iar în spatele transformării nu stă o dietă extremă, ci o decizie luată din motive care țin în primul rând de sănătate.

Dana Săvuică spune că totul a început înainte de sărbătorile de iarnă, când și-a dat seama că ritmul agitat în care trăia începea să își lase amprenta asupra organismului.

„Înainte de Crăciun am hotărât să fac un exercițiu de autodisciplină și voință. Nici analizele nu au ieșit grozave și mi-am dat seama că viața mea agitată poate duce la dezechilibre hormonale și la kilograme în plus”, a explicat ea.

Vedeta a ales să își schimbe alimentația treptat și să urmeze o dietă cu aport caloric redus, construită pe principiile unei diete scandinave. A eliminat făinoasele și a introdus mai multe legume, fructe și produse bogate în nutrienți.

Pe lângă alimentație, mișcarea a devenit parte din rutina zilnică. Plimbările lungi, alergarea ușoară și timpul petrecut în parc sau în pădure au ajutat-o să își recapete echilibrul.

Rezultatele nu au venit peste noapte. Dana Săvuică spune că a preferat un proces lent, fără presiune și fără diete drastice, iar în aproximativ patru luni a reușit să slăbească 12 kilograme.

„Am vrut să o iau încet, dar sigur. Din decembrie până spre sfârșitul lui martie. Dar asta ține de fiecare, de arderi, metabolism etc.”, a declarat ea.

Vedeta spune că nu crede în înfometare și nici în restricții absurde. În momentele în care apar poftele sau mesele în oraș, încearcă doar să păstreze echilibrul.

„Nu mi le reprim. Nu fac diete drastice, nu mă înfometez. Mănânc puțin și des, gust puțin”, a explicat Dana Săvuică.

În plus, a renunțat inclusiv la alcool, deși obișnuia să bea seara câte un pahar de vin roșu.

„Am eliminat inclusiv alcoolul. Și acesta îngrașă. Seara îmi plăcea să beau un pahar de vin roșu. Acum nu mai simt nevoia”, a spus ea.

Dana Săvuică consideră că femeile trebuie să fie mult mai atente la schimbările hormonale care apar după o anumită vârstă și spune că vizitele regulate la medic sunt esențiale.

„Este foarte important pentru femeile trecute de 35-40 de ani, când începe chiar premenopauza, să meargă la endocrinolog, ginecolog și nutriționist”, a explicat vedeta.


⏩ Vezi toate emisiunile Antena Stars, online, pe AntenaPlay >>> https://antenaplay.ro/live/antena-stars

facebook whatsapp twitter pinterest