Un nou val de căldură afectează România, iar meteorologii au emis avertizări de cod galben și cod portocaliu de caniculă. Alertele sunt valabile pe 26 iunie, între orele 12:00 și 21:00, interval în care disconfortul termic va fi ridicat în mai multe regiuni.
articolul continua dupa recomandari
Codul galben vizează Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, sudul Banatului și local Transilvania. În aceste zone, temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 30 și 34 de grade Celsius.
Căldura va fi resimțită mai puternic în zonele de câmpie și, pe alocuri, în cele de deal. Meteorologii anunță că indicele temperatură-umezeală, cunoscut ca ITU, va atinge sau chiar va depăși ușor pragul critic de 80 de unități, mai ales în orele amiezii.
Cele mai ridicate valori sunt așteptate în vestul și nord-vestul țării, unde a fost emis cod portocaliu de caniculă. Sunt vizate județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș.
În aceste județe, temperaturile vor fi deosebit de ridicate pentru această perioadă. Maximele vor ajunge, în general, între 33 și 37 de grade Celsius, iar cele mai mari valori sunt așteptate în Câmpia de Vest.
⏩ Vezi toate emisiunile Antena Stars, online, pe AntenaPlay >>>
https://antenaplay.ro/live/antena-stars
















