Simona Gherghe despre agresiunea din București: „Oamenii pleacă pentru o viață mai bună, nu să fie loviți”

 

Simona Gherghe a reacționat tranșant după ce un livrator nepalez a fost agresat fizic și verbal în București. Incidentul, petrecut pe 27 august, a șocat opinia publică: bărbatul a fost lovit cu pumnul de un român care i-a strigat să „se întoarcă în țara lui”. Agresorul a fost ulterior reținut de un polițist aflat în timpul liber, iar judecătoria Sectorului 2 a dispus arestarea preventivă pentru 30 de zile.

Vedeta „Mireasa” și-a exprimat indignarea și tristețea într-un mesaj public, în care atrage atenția asupra lipsei de empatie și a urii crescânde în societatea românească:

„Știrea de ieri cu livratorul străin, lovit de un român și trimis verbal în țara lui, îmi dă fiori pe șira spinării. Nu pot să nu mă întreb ce s-a ales de proverbiala ospitalitate românească. De unde acest val de ură și intoleranță? Aproape 6 milioane de români au ales să plece din țară pentru un trai mai bun. Oamenii veniți din alte țări vin cu aceleași speranțe și dorințe pentru familiile lor. Ce ne costă să fim oameni?”

Simona Gherghe subliniază că muncitorii străini, precum livratorii nepalezi, nu ne sunt dușmani, ci încearcă să-și câștige pâinea cinstit, adesea muncind mai mult decât prevede legea. „Au soarta românilor plecați la muncă în străinătate. Ce ne costă să fim oameni? De când ne-am înrăit așa?”, se întreabă prezentatoarea.


⏩ Vezi toate emisiunile Antena Stars, online, pe AntenaPlay >>> https://antenaplay.ro/live/antena-stars

facebook whatsapp twitter pinterest