Tatăl lui Mario Berinde a fost pus în libertate: ce decizie a luat instanța

 

Viorel Berinde, tatăl lui Mario Berinde, adolescentul de 15 ani ucis în Cenei, județul Timiș, a fost eliberat din Penitenciarul Timișoara. Potrivit informațiilor obținute de Spynews.ro, bărbatul a ieșit din penitenciar pe 23 iunie, după ce instanța a admis contestația sa.

Eliberarea vine într-un context încărcat pentru familia adolescentului. Mario Berinde a murit în condiții cumplite, după ce ar fi fost ucis de doi băieți de 13 și 15 ani, cu ajutorul unui al treilea minor, tot în vârstă de 15 ani.

În momentul tragediei, tatăl lui Mario se afla încarcerat la Penitenciarul Timișoara. Autoritățile i-au permis atunci să participe la înmormântarea fiului său, unde a fost dus sub escortă, pentru a-și lua rămas-bun de la adolescent.

Viorel Berinde fusese închis în urma unui dosar penal care viza mai multe infracțiuni, printre care furt și operațiuni frauduloase prin intermediul unui sistem informatic. Potrivit informațiilor apărute în spațiul public, în iunie 2023, acesta ar fi retras aproximativ 5.000 de lei de pe cardul fostei sale soții, fără acordul acesteia, cu ajutorul unei alte persoane.

După ieșirea din penitenciar, bărbatul ar avea în plan să plece din țară, cel mai probabil în Spania sau Elveția, potrivit surselor citate de Spynews.ro. Până atunci, pe 24 iunie, la doar o zi după eliberare, Viorel Berinde a fost prezent la tribunal, unde s-a judecat dosarul privind moartea fiului său.


⏩ Vezi toate emisiunile Antena Stars, online, pe AntenaPlay >>> https://antenaplay.ro/live/antena-stars

facebook whatsapp twitter pinterest