David Popovici impresionează la Campionatele Naționale: două medalii de aur și record personal în 2023

David Popovici, tânărul campion mondial la înot, a obținut primele medalii de aur în acest an, la Campionatele Naționale de Natație desfășurate la Complexul Sportiv de Natație din Otopeni. Popovici s-a impus în două probe, 50 de metri liber și 100 de metri spate, la categoria seniori, tineret și juniori.

La proba de 50 de metri liber, David Popovici a stabilit cel mai bun timp, 22 secunde și 62 de sutimi, depășindu-l pe Constantin George Alexandru Stoica. La proba de 100 de metri spate, Popovici a obținut o nouă victorie, înregistrând un timp de 54 secunde și 74 de sutimi, devansându-l pe Denis Laurean Popescu cu 55 de sutimi.

Deși a fost prima ediție în patru ani în care a participat la proba de spate, David Popovici a reușit să obțină victoria, declarând că a fost o provocare și un experiment pentru el. "A fost greu, am profitat de faptul că nu mai este cea mai mare miză la acest concurs și experimental, încerc să mă specializez pe cât de mult aș putea", a declarat Popovici după probă.

Cu aceste noi medalii de aur, David Popovici își adaugă noi performanțe în palmaresul său impresionant și confirmă statutul său de unul dintre cei mai promițători și talentați înotători români.