Pe ce loc s-a clasat Tiberiu Uşeriu la ultramaratonul Yukon Arctic din Canada

Tiberiu Uşeriu a făcut mândră România întreagă! După aproape şapte zile de la startul în Yukon Arctic Ultra, în care s-au înscris 23 de concurenţi, românul a reuşit să termine maratonul în condiţiile extreme ale nordului Canadei.

Tiberiu Uşeriu a făcut faţă condiţiilor extrem de dure ale competiţiei! După ce a alergat peste 300 de milor, mai precis 482 de kilometri, în şase zile, 23 de ore şi aproape 13 minute, sportivul s-a clasat pe locul doi.

Din cauza problemelor de sănătate care i-au dat mari bătăi de cap, Tiberiul Uşeriu a pierdut un start important în faţa elveţianului Fabian Imheld. Românul a acuzat probleme stomacale încă de la debutul cursei, motiv pentru care nu s-a putut hrăni aşa cum ar fi trebuit.

De-a lungul cursei de anul acesta, Tiberiu Uşeriu a reuşit să stea în contact cu familia şi cu toţi cei care l-au susținut de acasă, prin intermediul unor convorbiri telefonice. În cadrul acestora, românul a mărturisit, de fiecare dată, că această competiţia din 2020 a fost mult mai dură decât ultramaratonul 6633 Arctic Ultra, pe care a reuşit să îl câştige trei ani la rând.